خانه / مقالات / انتخاب یک بخاری خوب و مناسب

انتخاب یک بخاری خوب و مناسب

زمستان هر سال که نزديک مي شود به فکر خريد و يا نصب بخاري مي افتيم. بخاري از لوازمي است که در انواع مختلف آن در روزهاي سرد و برفي زمستان حتما نياز هر خانواده اي است. با توجه به امکانات و شرايط هر خانه اي يکي از انواع بخاري در آن خانه وظيفه گرمايشي را به عهده دارد. بخاري هاي هيزمي قديمي که اکنون خيلي کم و آن هم در برخي روستاها ديده مي شود (البته بخاري هيزمي جديد و لوکس نيز اکنون توليد شده اند و جزء گرانقيمت ترين بخاري هاي دنيا هستند که از تکنولوژيهاي جديد بهره مي برند.)، بخاري هاي نفتي، بخاري هاي گازي، بخاري هاي برقي، الکلي … .

اما در اين ميان بخاري گازي به دليل نوع سوخت و ويژگي هاي ديگري که دارد بيشترين نوع و بيشترين استفاده را دارد و پس از آن به نطر بخاري هاي برقي شايد بيشترين استفاده را داشته باشند. هر دو بخاري برقي و گازي نسبت به دو نوع ديگر آلودگي کمتري دارند و براي زندگي هاي امروزي مناسب ترند. بنابراين به بررسي بيشتر اين دو نوع مي پردازيم.

آنچه اغلب در انتهاي هر مطلب نوشته مي شود را، اينبار در ابتدا مي گوييم، چرا که شما ارزشمند هستيد و هر آنچه ارزشمند باشد درخور اين است که برايش وقت و هزينه صرف کرد. سلامتي و زندگي شاد هديه اي ارزشمند است و اين هديه براي وجود شمايي که ارزشمندتر هستيد مي باشد. براي وجود ارزشمند خود بيشتر وقت و هزينه صرف کنيد؛ .

بخاري هاي برقي بسته به اندازه ، توان مصرفي ، نوع طراحي ، نوع المنت گرمازا براي محيط هاي مختلف مناسب بوده و به منظور دسترسي به بهترين نتيجه از بخاري مناسب در فضاي موردنياز استفاده گردد. بخاري برقي يکي از لوازم برقي خانگي است که به حد وفور در اختيار مصرف کنندگان مي‌باشد. زيرا بازده گرمايي آن زياد است و آلودگي آن در مقايسه با آلودگي ناشي از سوختهاي مثل نفت ، گاز و زغال سنگ خيلي پايينتر است..
انواع بخاري برقي (با توجه به نوع و محل استفاده و ..) را که به صورت تيتروار مي توان نام برد به صورت زير مي باشد:

رادياتور برقي
بخاري تابشي
بخاري فن دار
بخاري کانوکتوري بدون فن
بخاري حمامي
اتاق خواب
سالن
محيط هاي اداري
فضاي باز
حمام و سرويس بهداشتي

در صورتي هم که براي گرم کردن يک مکان کوچک به خريد بخاري برقي فکر مي کنيد يابد بدانيد که اين بخاري ها از هزار تا ? هزار وات طراحي شده اند و مصرف بالايي دارند .بخاري برقي يکي از وسايل پر مصرف انرژي الکتريکي مي باشد و اگر چه تبديل انرژي الکتريکي به حرارت در بخاري برقي داراي بازدهي صد درصد است، اما عمدتا نحوه کنترل اين تبديل انرژي در بخاري برقي مي تواند سبب اتلاف انرژي گردد.

توجه اشته باشيد که بخاري هاي برقي اگرچه بسيار مفيد بوده و استفاده تميز و راحتي دارند، ولي مي بايستي به دستي نگهداري شوند و در صورتي که مشکلي به وجود آمد و يا احساس شد که بخاري برقي کارايي خوب سابق را ندارد، در صورتي که شما سررشته اي از تعمير آن نداريد بايد مراقب باشيد که دچار صانحه اي نشويد بنابراين در مورد بخار برقي به نکات مهم زير توجه کنيد.

? – اگر دستي به برق‌کاري داريد براي باز کردن و بستن بخاري برقي از ابزار مناسب استفاده کنيد.
? – به هنگام باز کردن و بستن بخاري برقي دوشاخه سيم رابط را کاملا از پريز جدا کنيد.
? – هرگز از بخاري برقي براي پخت و پز و گرم کردن غذا استفاده نکنيد.
? – هميشه بدنه فلزي دستگاه را به سيم ارت اتصال دهيد و هر چند وقت يک بار اتصال آن را کنترل کنيد.
? – هرگز از بخاري برقي با المنت معيوب استفاده نکنيد.
? – هرگز بخاري برقي را در آب فرو نکنيد و هرگز آن را نزديک مواد قابل اشتعال قرار ندهيد.
? – بخاري حمام را در قسمت رختکن و به صورت صحيح و محکم نصب کنيد.

و اما بخاري هاي گازي که شايد بيشترين محبوبيت را داشته باشند. در خريد بخاري بيش از آنکه بخواهيد به زيبايي ظاهري بخاري توجه کنيد و يا مثلا به عنوان صرفه جويي به دنبال ارزان قيمت ها بگرديد ، بهتر است تا به نکات ايمني و استانداردها توجه کنيم. چرا که گرماي بخاري هميشه لذت بخش نيست و به خصوص بخاري هاي گازي حوادث تلخي را در صورت رعايت نکردن ايمني در پي دارند که هزينه هايي چند برابر هزينه اوليه خريد يک بخاري استاندارد و البته هزبنه هايي جبران ناپذير به خانواده تحميل مي کند.

بخاري گازي مي تواند در نوع زميني و ديواري و با توجه به محل نصب آن و فضايي که داريم انتخاب و استفاده شود. بخاري هاي گازي زميني که تقريبا در تمام منازل ديده مي شود مي بايستي داراي ويژگي هايي باشد که در درجه اول ايمني و توليد گرمايش مناسب در آن رعايت شود و به علاوه موضوع صرفه جويي انرژي در نظر گرفته شده باشد.

اگر براي منزل خود به گزينه بخاري هاي ديواري فکر مي کنيد بايد بدانيد که حرارت بخاري ديواري از زميني کمتر است و فضاي کمنري را اشغال مي کنند اما از آنجايي که بخاري ديواري را شرکت هاي سازنده براي مکان هايي با متراز پايين طراحي کرده اند مثل اتاق کار و يا يک اتاق کوچک در منزل ، پس نهايتا تا هفت هزار کيلو کالري در ساعت قدرت دارند ، بنابراين مناسب مکان هايي با متراز هاي بالا نسيتند.

توجه به اين نکته بسيار مهم است که مدل بدون دودکش اين بخاري ها تنها براي مکان هايي باز مثل مغازه ها که رفت و آمد نيز در آنها زياد است ، مناسب است و اصلا براي منازل و فضاهاي بسته پيشنهاد نمي شود.

هر وسيله گازسوز بايد داراي يک دودکش استاندارد و مجزا و مجهز به کلاهک باشد.
همواره محل اتصال دودکش به وسايل گازسوز را بازرسي و از استحکام و ثبات آنها اطمينان حاصل نماييد.

مسدود شدن سر دودکش سبب سوخت ناقص و ايجاد گازهاي خطرناک و مسموم کننده و برگشت چنين گازهايي به داخل فضاي زندگي شده و موجب گازگرفتگي و مرگ مي شود.

دودکش وسايل گازسوز در محل عبور از شيشه هاي پنجره نبايد مستقيم با شيشه در تماس باشد. زيرا در چنين حالتي امکان شکستن شيشه در اثر حرارت و لق شدن و افتادن دودکش وجود دارد. در صورتي که دودکش از پنجره به بيرون هدايت شده است بايد داراي حداقل يک متر ارتفاع عمودي، از محل خروج از پنجره باشد.

هرچند وقت يک بار کلاهک دودکش هاي وسايل گازسوز را بازرسي وچنانچه کلاهک افتاده باشد، آن را در محل خود نصب کنيد. قابل ذکر است که کلاهک علاوه بر اينکه از نفوذ باران و برف و افتادن ساير اشيا به داخل دودکش جلوگيري مي کند، در منظم سوختن وسيله گازسوز نيز موثر است. در ضمن از فشردن بيش از اندازه کلاهک که موجب تغيير حالت وگرفتگي منافذ خروج گازهاي دودکش مي شود نيز خودداري کنيد.

انتهاي دودکش هاي توکار بايد حداقل يک متر از سطح پشت بام بالاتر باشد.
حتي الامکان از نصب زانوي اضافي در مسير دودکش خودداري کنيد. زيرا زانو کارآيي دودکش را کاهش مي دهد.
هرگز دودکش وسايل گازسوز و هواکش (فن) را از يک لوله يا کانال مشترک عبور ندهيد.

براي دودکش داخل و بيرون ديوار نبايد از لوله هاي پلاستيکي و غيرمقاوم در برابر حرارت استفاده شود.
دودکش بايد از ورق هاي ضد زنگ (گالوانيزه) و به نسبت ضخيم انتخاب شود.

آبگرم کن و بخاري حتما بايد مجهز به دودکش باشد. از نصب اين وسيله ها بدون دودکش در محيط هاي بسته جدا خودداري کنيد.
استفاده از دودکش هاي مشترک بايد با نظر متخصصان و مشاوران تأسيساتي انجام شود.
استفاده از دودکش هاي آکاردئوني آلومينيومي به علت نبود امکان آب بندي در ابتدا و انتها خطرناک است.

هنگام عبور دودکش از داخل ديوار و تقاطع آن بايد قطر لوله فلزي به طور کامل يکسان باشد. کم کردن قطر لوله هنگام خروج از ساختمان (ديوار يا سقف) مجاز نيست.
از نصب دودکش درحياط خلوت هاي رو بسته خودداري کنيد. داکت دودکش ها بايد خروجي از بالا و پايين به هواي آزاد داشته باشد و به هيچ وجه هيچ گاه بالاي داکت مسدود نشود.

نکنه بسيار مهم ديگري که به استفاده از بخاري گازسوز مربوط مي شود بستن دريچه هاي کولر در زمستان است. دريچه‌ي کولر به علت داشتن ارتفاع و قطر بيشتر نسبت به دودکش ساختمان مي‌تواند عمل دودکشي را انجام دهد. (دود و محصولات حريق به‌جاي آنکه از مسير دودکش بخاري خارج شوند به خاطر ارتفاع بالاتر و قطر زيادتر کانال کولر به‌صورت معکوس عمل کرده و در فضاي خانه منتشر و از دريچه کولر خارج خواهد شد).هرچقدر فضاي منزل که وسايل گرمايشي در آن روشن هستند، بسته، محدود و بدون تهويه لازم باشد، پديده‌ي مکش معکوس با سرعت بيشتري انجام مي‌شود. به‌اين‌ترتيب که وسيله‌ي گرمايشي به خاطر نبودن اکسيژن کافي در محيط از مسير خود دودکش در ديوار اقدام به جذب اکسيژن کرده و دود و گازهاي خطرناک را در محيط خانه منتشر خواهد کرد که مي‌تواند سبب گازگرفتگي افراد شود.

کمبود اکسيژن سبب ناقص سوزي و پديده مکش معکوس خواهد شد که با ورود هواي تازه در منزل از اين مشکلات مي‌توانيد عبور کنيد بنابراين نبايد تمام منافذ ورود و خروج هوا را در منزل ببنديم.

براي اينکه پس از خريد ، هزينه هاي کمتري را براي تعميرات و نگه داري متحمل شويد بايد پيش از هر چيز به رده انرژي توجه کنيد، رده انرژي همان خط هاي رنگي است که تا به حال بارها بر روي لوازم خانگي خود ديده ايد ، اما معمولا در موقع خريد اصلا به چشمتان نمي آيد. در خريد بخاري براي خانه خود بايد به اين نکته نيز توجه کنيد که اگر مي خواهيد از نظر بهينه سازي مصرف سوخت بخاري قابليت بيشتري داشته باشد،بايد بسته به بزرگي يا کوچکي خانه خود از چند بخاري در نقاط مختلف منزل استفاده کنيد، چرا که يک بخاري براي گرمايش بخش محدودي از فضاي ساختمان، کاربرد موثر دارد.بنابراين يکي از مهم‌ترين فاکتورهاي انتخاب بخاري، درنظر گرفتن متراژ خانه که قرار است بخاري، گرمابخش آنجا باشد است پس بايد در نظر بگيريد که هرگز نبايد يک بخاري بزرگ را براي يک محيط کوچک تهيه کرد و همچنين تهيه يک بخاري کوچک براي فضايي بزرگ اشتباه است.

در انتها ضمن آرزوي سلامتي و خوشبختي براي تمام شما دوستان عزيزي که تا پايان اين مطلب را مطالعه کرده ايد، پيشنهاد مي کنيم براي انتخاب درست و ايده آل بيشتر وقت بگذاريد و در صورتي که سوال و پيشنهادي داشته باشيد با ما در ميان بگذاريد.

همچنین ببینید

کدوم بهتره چدن یا تفلون یا…

تفلون بهتره یا چدن ؟ راهنمای کامل انتخاب بهترین قابلمه برای آشپزخانه شما اگر برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *