خانه / مقالات / فرق کتری استیل و لعابی از نگاهی متفاوت

فرق کتری استیل و لعابی از نگاهی متفاوت

چاي يکي از نوشيدني هاي متداول و محبوب ايراني هاست که روش تهيه يا به اصطلاح، دم کردن آن در طي سال هاي متمادي دستخوش تغييرات زيادي بوده….
مادربزرگ هاي ما براي اين کار، بيشتر از سماورهاي زغالي استفاده مي کردند اما اين سماورها به مرور، جاي خودشان را به انواع برقي، گازي، کتري و چاي سازهاي پلاستيکي، استيل و سراميکي داده اند. چون خيلي از ما موقع خريد انواع لوازم منزل، تنها به زيبايي و تنوع آنها توجه مي کنيم و از بحث سلامت و ايمني شان غافل مي مانيم، بي آنکه توجه کنيم عواقب اين غفلت مي تواند براي خودمان و خانواده مان دردسرساز شود.

اگر پيش خودتان مي گوييد: «اي بابا! يک دست کتري و قوري خريدن که ديگر اين قدر دقت لازم ندارد!» بهتر است با ما همراه شويد و اين مطلب را تا انتها بخوانيد تا متوجه شويد که همين خريد ساده هم مي تواند ظرافت هاي زيادي داشته باشد.

? سماور

سماورهايي که اين روزها در بازار موجود هستند به دو دسته برقي و گازي تقسيم مي شوند که با توجه به کمبود برق و سفارش هرروزه به صرفه جويي در مصرف آن، بهتر است انواع گازي سماورها را موقع خريد انتخاب کنيد. اين کار يک سود ديگر هم براي تان دارد و آن اينکه هزينه برق در کشور ما خيلي بيشتر از هزينه گاز است و شما با خريد يک سماور گازي، مي توانيد بار هزينه هاي پرداختي بابت مصرف انرژي در خانواده تان را کاهش دهيد. شما بايد هنگام خريد سماور گازي به يک نکته خيلي مهم توجه کنيد.
برخي از انواع اين سماورها، ترموکوپل ندارند و اين امر مي تواند يک امتياز منفي براي آنها محسوب شود. ترموکوپل، جريان گاز را در مواقع خاموش شدن سماور به علت وزش باد يا قطع موقتي گاز، کاملاً قطع و از انتشار گاز در منزل جلوگيري مي کند. حالا حساب اش را بکنيد که اگر شما يک سماور گازي فاقد ترموکوپل داشته باشيد، چه خطراتي مي تواند در کمين تان باشد! موقع خريد سماور حواس تان هم باشد که نوعي از آن را انتخاب کنيد که روي درپوشش دو دسته کوچک چوبي يا پلاستيکي براي بلند کردن اش وجود داشته باشد. بلند کردن درپوش سماورهايي که دسته ندارند، بسيار سخت است و حتي مي تواند باعث سوختن انگشتان دست شود.
? کتري و قوري

خريدن کتري و قوري کار ساده اي است چون تنوع اين وسايل در بازار آن قدر زياد است که مي تواند به راحتي نياز هر فردي با هر سليقه اي را پاسخ بدهد. فقط دقت کردن به چند نکته هنگام خريد آنها ضروري است. اول از قوري شروع مي کنيم. اين روزها استفاده از قوري هاي شيشه اي با دسته پلاستيکي در بين مردم بسيار رايج است اما ما خريد و استفاده از اين گونه وسايل را به شما توصيه نمي کنيم زيرا ممکن است دسته پلاستيکي قوري در اثر حرارت ديدن، ذوب يا شل شود و وقتي که شما آن را برمي داريد، اين دسته بشکند و چاي داغ روي بدن تان بريزد.

پيشنهاد ما براي خريدن قوري به شما، انواعي است که دسته شان هم جنس بدنه باشد؛ مثلاً اگر قوري تان استيل است، دسته اش هم استيل باشد و اگر شيشه اي است، دسته اش هم از جنس شيشه باشد. فقط حواس تان باشد که شيشه و فلز، جزو مواد رسانا هستند و شما بايد براي بلند کردن آنها از روي حرارت، از دستگيره استفاده کنيد.

قوري هاي چيني و سراميکي هم گزينه هاي بدي براي خريد نيستند؛ به شرط آنکه شما آنها را با کش هاي مخصوصي که درب قوري را به دسته آن وصل مي کند، بخريد تا هر ماه يا هر هفته مجبور به خريدن درب قوري نشويد! راستي، اگر آرتروز مچ دست داريد، بهتر است قوري هايي را انتخاب کنيد که شيرشان کمي به سمت پايين انحنا دارد و براي ريختن چاي، نيازي نيست که دست تان را بيش از اندازه خم کنيد.

از صحبت درباره قوري که بگذريم، نوبت به کتري و بايد و نبايدهايش مي رسد. به عنوان اولين نکته که بايد بگوييم، فکر خريدن کتري برقي را به خاطر مصرف بالاي برق و مقرون به صرفه نبودن اش از سر خارج کنيد. نکته ديگر اينکه بهتر است کتري هايي را بخريد که روي درشان منفذي براي خروج بخار آب وجود داشته باشد. اگر اين منفذ روي در کتري نباشد، همه بخار آب به راحتي از لوله کتري خارج نمي شود و در نتيجه، آب روي شعله سر مي رود و باعث خاموش شدن آن مي شود.

خاموش شدن شعله و پخش گاز هم که نتيجه اي جز آتش سوزي در پي نخواهد داشت. هنگام خريدن کتري به اين نکته هم توجه کنيد که انواعي که يک درپوش فلزي توري مانند، علاوه بر درپوش اصلي دارند را انتخاب کنيد. اين طوري مي توانيد به راحتي قوري تان را در هر اندازه اي که باشد، براي دم کشيدن چاي بالاي کتري قرار دهيد و نگران واژگون شدن اش نباشيد.

خريدن کتري هاي سوت دار، يعني انواعي که پس از جوش آمدن آب، سوت مي کشند هم براي افرادي که مشغله کاري شان زياد است و وقت انتظار کشيدن براي پي بردن به زمان جوشيدن آب را ندارند، مناسب به نظر مي رسد. بهتر است که دسته کتري در بالاي آن قرار داشته باشد زيرا دسته کتري هايي که به بدنه شان چسبيده، خيلي داغ مي شود و ممکن است باعث سوختگي انگشتان دست يا رها کردن کتري و پاشيده شدن آب داغ روي بدن افراد شود.

انتخاب کتري هايي با دسته چوبي هم مي تواند مناسب ترين و کم خطرترين انتخاب باشد. آخرين نکته هم مربوط به کتري هاي شيردار است که وجودش در آشپزخانه مي تواند به اندازه وجود يک بمب، خطرناک باشد. شير اين کتري ها که معمولاً رو به سمت بيرون قرار دارند، ممکن است به لباس اعضاي خانواده گير کند و در نتيجه کتري واژگون شود و سوختگي شديد افراد را در پي داشته باشد.

ضمن اينکه به علت دم دست بودن شير کتري، بچه هاي کوچک و حتي نوپاها مي توانند به راحتي آن را باز کنند و جاري شدن آب جوش، باعث سوختن دست و پا يا بدن آنها شود. در ضمن اگر اجاق گازتان روکار است که اصلاً نمي توانيد از کتري هاي شيردار استفاده کنيد زيرا فاصله اي که بين گاز و لبه کابينت وجود دارد، امکان استفاده از اين وسيله را برايتان غيرممکن مي کند.

? چاي ساز

چاي سازهايي که در بازار ما به چشم مي خورند بيشتر از انواع پلاستيکي، سراميکي يا استيل هستند. بهانه کمبود وقت بهترين بهانه براي استفاده از اين کالاي برقي پرمصرف در بين مردم است که عذر چندان موجهي هم به حساب نمي آيد! تجمع رسوب آب روي آن و خوب دم نکشيدن و خوش طعم نشدن چاي از جمله دلايلي هستند که باعث مي شوند ما خريد اين محصول را به شما پيشنهاد نکنيم اما به هر ترتيب اگر قصد داريد که چاي ساز بخريد، بهتر است انواع استيل يا سراميکي آن را به انواع پلاستيکي اش ترجيح دهيد. برق، باعث حرارت ديدن دسته کتري يا قوري چاي ساز نمي شود. بنابراين خريدن چاي سازهايي که دسته شان پلاستيکي است، نمي تواند مشکل چنداني را براي تان به وجود بياورد.

کتري‌هاي آلومينيومي سبک، زودجوش و ارزانقيمت‌ترند، بيشتر مورد اقبال خانواده‌ها قرار گرفته‌‌اند.
به بهداشت کتري توجه کنيد

از زماني که سماور زغالي، نفتي، برقي و گازي جاي خود را به کتري داده‌ است، چند سالي مي‌گذرد و حالا در بازار به‌جز سماور تزئيني که با آب طلا روکش شده و معدودي سماور برقي و گازي، آنچه ديده مي‌شود، انواع و اقسام کتري‌هاي بلند و کوتاه و پهن و شير‌دار و دسته‌دار و سوت‌دار رو گازي است که با جنس‌هاي مختلف آلومينيوم، استيل و پيرکس يا در انواع لعابي به فروش مي‌رسند.

اما همان‌طور که ظروف پخت و پز آلومينيومي تهديدکننده سلامت افراد هستند، جوش آوردن آب در کتري يا قوري آلومينيومي هم مي‌تواند با مهاجرت يون‌هاي آلومينيوم به آب، سبب انتقال آن به نوشيدني و بروز بيماري شود و هر‌چه آب، بيشتر در اين ظروف جوشيده شود، مقدار آلومينيوم وارد شده به آن بيشتر مي‌شود‌.

شواهد حاکي است، آلومينيوم در درازمدت باعث بروز آلزايمر و بيماري‌هايي همچون زخم معده، خشکي دهان، يبوست، پوکي استخوان، کم‌خوني، تغيير رنگ زبان و بي‌تعادلي در راه رفتن مي‌شود که البته اين عوارض به‌طور قطع ثابت نشده است. همچنين استفاده از قوري‌هاي آلومينيومي براي تهيه دمنوش يا جوشانده گياهان برگي شکل و ترش مزه، موجب خروج بيشتر آلومينيوم از ظرف و ورود آن به نوشيدني مي‌شود. متخصصان طب سنتي بر اين باورند که استفاده طولاني‌مدت از کتري آلومينيومي مي‌‎تواند در جذب روي و سلنيوم بدن اختلال ايجاد کند. توصيه مي‌شود اگر در اين جنس کتري رسوب آب ايجاد شده، کنده نشود چون از ورود آلومينيوم به آب‌جوش جلوگيري مي‌کند.

۱. کتري استيل

استيل همان فولاد ضدزنگ است که از ترکيب آهن و فلزات ديگر همچون کروم، نيکل، موليبدن و تيتانيوم ساخته مي‌شود. کتري استيل در مقايسه با کتري آلومينيومي مقاوم‌تر و بهداشتي‌تر است، ولي کمي دير جوش مي‌آيد، اما نکته مهم آن که در انواعي از ظروف و کتري‌هاي استيل غيراستاندارد که در بازار به‌وفور يافت مي‌شود از سرب استفاده مي‌شود که حتي در مقادير کم سميت بالا دارد و شناسايي آن توسط مصرف‌کننده غير‌ممکن است.

۲.کتري پيرکس و لعابدار فلزي

روکش‌ لعابي معمولا روي کتري‌هايي از جنس آهن يا چدن کشيده مي‌شود. کتري‌هاي لعابدار از نظر بهداشتي سالمند، البته تا زماني که لعاب سطح آن آسيب نديده باشد و بدون خط و خش باشد. لعاب از اکسيد فلزاتي همچون سرب، مس، کادميوم، آرسنيک و پيگمنت‌هاي رنگي شيميايي تهيه مي‌شود که در صورت ريختگي و ورود به بدن براي سلامت مضر است و از طرفي با ترک خوردگي لعاب، يون‌هاي فلز زير آن در آب جوش حل و وارد بدن مي‌‎شود. کند ذهني، افسردگي و بعضي مسموميت‌هاي درازمدت از عوارض آن است. کتري پيرکس نيز از نظر بهداشتي سالم است و مي‌توان از آن روي شعله ملايم گاز استفاده کرد اما بر اثر گرم و سرد شدن ناگهاني و شديد مي‌شکند و در آخر پیشنهادات و نظرات خود را از طریق شماره ۰۹۱۷۱۲۴۱۷۰۲با ما در میان بگذارید باسپاس از همراهی شما

همچنین ببینید

انتخاب یک بخاری خوب و مناسب

زمستان هر سال که نزديک مي شود به فکر خريد و يا نصب بخاري مي …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *